אז איך בדיוק נסביר לטכנאי בטלפון מה הבעיה? מצד אחד אנחנו רואים את זה ממש טוב בעיניים, מצד שני, איך לעזאזל קוראים לצינור הזה שיושב לי מחוץ בבית ולמה הוא מטפטף כל הזמן?

קודם כל, אפשר להירגע. הצינור שיש לכם בחוץ הוא צינור של מזגנים עיליים או רצפתיים, שלא תמצאו בבתים עם מזגן מיני מרכזי, ותפקידו לנזק את המים במזגן. לכן הוא מטפטף, וכל עוד הוא מטפטף כשהמזגן דולק זה אומר שהכל תקין. ועכשיו לכמה מושגים שיעשו לכם קצת סדר בעולם המיזוג:

BTU– מדד המופיע על כל מזגן ומזגן. ה- BTUמגדיר את תפוקת המזגן בחימום ובקירור. יעילות אנרגטית משפיעה על התפוקה, וכאשר היעילות (COP) גבוהה המזגן יהיה חסכוני יותר בחשמל שהוא צורך.

כוח סוס– בשביל לא להיכנס למונחים פיזיקליים מסובכים, כוח סוס מגדיר את התפוקה של המזגן בחימום או קירור. כמובן שכוס הסוס משפיע על גודל המזגן – מזגן של 1 כ"ס יהיה קטן יותר ויפיק פחות חום או קור בזמן מסוים, לעומת מזגן 3.5 כ"ס שיהיה גם מאסיבי מבחינת המראה שלו.

מעוניינים במזגן מיני מרכזי? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

מדחס– ממוקם ביחידה החיצונית של המזגן, לצד המעבה. תפקידו לדחוס את גז המזגנים ולהניע אותו בצנרת המיזוג. תקלה במדחס דורשת תיקון מזגנים מקצועי של טכנאי מנוסי.

מעבה– המנוע, היחידה החיצונית. אמון על הפעלת התהליך עצמו של הקירור באמצעות קליטה של חום ופליטתו החוצה.

מזגן מפוצל– בואו נסדר את העניין: מזגן מפוצל הוא לא מזגן מיני מרכזי. אלו שני דברים שונים. כיום כבר אין מזגנים שאינם מפוצלים, בעוד בעבר היו מזגנים שהגיעו כיחידה אחת, מזגני חלון. אפשר עוד לראות כאלו בבתים רבים, אך כמעט ולא מתקינים כאלו. מזגן מפוצל מתייחס לשתי היחידות: הפנימית והחיצונית והקשר בינהם באמצעות צנרת. בהתקנת מזגנים מפוצלים יש לשים לב למיקום שתי היחידות ולמרחק בינהן.

קלפה– מעין חלק קטן, מגוף, המותקן בתעלה של המזגן המיני מרכזי ומנתב את האוויר לחלקים השונים של הבית. טוב לדעת שהקלפה אמנם לא עוזרת לחיסכון בחשמל, אבל יכולה לעזור שלא לקרר מקומות שאינם זקוקים לקירור, לדוגמא.

מפשיר – יכול להיות שהיינו שמחים אם היינו צריכים מפשיר באופן שוטף, משום שמדובר בחלק שתפקידו למנוע קיפאון של היחידה החיצונית של המזגן בתנאי מזג אויר קיצוניים.

קרר – המונח המקצועי לביטוי המוכר "גז מזגנים". מדובר בחומר שעובר במערכת הצינורות ומקיים את המיזוג עצמו. מדובר בחומר שמשתנה במצבי צבירה מנוזל לגז. ישנם סוגים שונים של קרר, וכיום משתמשים בסוג מודרני יותר ממזגנים ששווקו לפני שנת 2006.

CFM– עוד יחידת מידה המיוצגת באותיות אנגליות והיא מתארת כמה אוויר המזגן מסוגל לתת לחדר הממוזג. מוכרת גם בשם ספיקה.

אינוורטר– מדובר בטכנולוגית מיזוג אוויר חדשה, וטוענים שהיא המתקדמת בעולם. היא מורכבת ממדחס בעל תפוקה משתנה ומערכת בקרה אלקטרונית, ולכן היא מציעה יציבות בטמפרטורה בחדר, פעולה שקטה והכי חשוב – חיסכון בחשמל. גם כלכלי וגם סביבתי.

בפעם הבאה שתזמינו טכנאי מזגנים, ותגידו לו שאתם חושבים שיש בעיה במדחס או במעבה בגלל שיש רעש ביחידה החיצונית, יכול להיות שהוא ממש יתרשם. או שאתם פשוט תרגישו טוב, וזה הרי מה שחשוב בסוף, לא?